Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /grzewac/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2734

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /grzewac/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2738

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /grzewac/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3679
Kształt marzeń – Grzegorz Wacławiak
You can enable/disable right clicking from Theme Options and customize this message too.
logo

Kształt marzeń

Zainspirował mnie tekst dzisiejszej ewangelii. Zaraz w tym kontekście przyszedł mi na myśl fragment wiersza mojego ulubionego poety Reiner Maria Rilke.

„Tak niech wasze światło jaśnieje przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie.” (Mt 5,16)

Jezus mówi, że jeżeli będziemy się stawali coraz lepsi, coraz bardziej prawdziwi, coraz bardziej żywi, jeżeli będziemy ludźmi, którzy stawiają sobie pewne cele w życiu, którzy potrafią opłacić dążenie do tych własnych celów potem i krwią, ludźmi, którzy potrafią być wierni – to ta wierność, ta umiejętność wyrzeczenia się dla jakiegoś dobra, do którego dążymy, cała ta wewnętrzna przemiana, która zachodzi w człowieku stającym się coraz bardziej sobą, będzie otwierać nas na innych ludzi. Człowiek dobry otwiera inne osoby na Boga.

Takiego człowieka kojarzę z tym, o czym mówi Rilke. Nie tylko artysta jest człowiekiem nieprzeciętnym, ale każdy chrześcijanin nie może żyć życiem ludzi przeciętnych; Wierzę, że każdy z nas pragnie takim być, nadając kształt swoim marzeniom. Ja w każdym razie tak mam!

„Podczas pewnej niezapomnianej nocy, rozmawialiśmy raz o tym, czy twórca różni się istotnie od innych ludzi. Dopiero dzisiaj znam odpowiedź. Twórca to człowiek o dalekim widzeniu. Artysta nigdy nie będzie mógł żyć życiem ludzi przeciętnych. Gdy on staje się z biegiem lat coraz ruchliwszy, głębszy, dojrzalszy, bardziej twórczy, gdy żyje nadając kształt swoim marzeniom, zwykły człowiek ubożeje duchem i powoli, powoli zamiera. Artysta jest jak wieczność, co przenika w głąb dni.” (Reiner Maria Rilke)

Leave a comment