Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /grzewac/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2734

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /grzewac/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2738

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /grzewac/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3679
Walentynkowo – Grzegorz Wacławiak
You can enable/disable right clicking from Theme Options and customize this message too.
logo

Walentynkowo

Wybrałem się – dla odpocznienia od intelektualnych zmagań – na stare miasto lubelskie. Przedzierałem się przez gąszcz młodych i szczęśliwych par. Płeć piękna w dłoniach trzymała czerwone, nieco zziębnięte róże. Wielka radość tryskała z ich spojrzeń. Zakochani! Walentynki. Piękny dzień. W tym kontekście chciałbym Wam przybliżyć wzruszającą legendę o tym, kim był św. Walenty. Myślę, że warto przy tej okazji poznać patrona nie tylko chorych na epilepsję, ale i Zakochanych.

Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym, czyli księdzem. Żył w III wieku w Cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie w wieku od 18 do 37 lat. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści nie mający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r.

Wszystkim Zakochanym życzę twórczych i pięknych uniesień i wzajemnego szacunku i odpowiedzialności za siebie.

2 thoughts on Walentynkowo

  1. Wstyd się przyznać, ale nie znałem historii św. Walentego 🙁 mam nadzieję, że Ojciec nie wkręca 🙂 swoją drogą przyznam, że Cesarz miał ciekawy i mądry pomysł. Energia seksualna młodych mężczyzn była ukierunkowana na agresywne działania na polu walki. Zaskakujące, że bez Freuda Cesarz wiedział to doskonale. Myślę sobie, że takie wyrzeczenie (życie rodzinne) w imię pełnienia funkcji społecznej musiało być dużym wyzwaniem!!! Poczytam o tej historii nieco więcej-dzięki za inspirację!
    osobiście nie lubię tego Walentynkowego klimatu, podobnie jak obłudnego 8 marca i Halloween 🙂 przypominam, że dziś dzień świętych Cyryla i Metodego – Patronów Zjednoczonej Europy! to święto obchodzę! niemniej dziękuję za inspirację!

    • Owszem, wiem, że dzisiaj Cyryla i Metodego, jednak Walenty jest jakoś bliższy tym niezorientowanym w liturgii ludkom. Stąd też o nich myślałem! Ale cieszę się, że pobudziłem Cię do refleksji. Ja z kolei lubię ten dzień i lubię patrzeć, jak ludzie są szczęśliwi!

Leave a comment